Hava Durumu

HER DANIŞIK BİR OKUL...

Yazının Giriş Tarihi: 11.03.2023 21:24
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.03.2023 21:24

Danışık; Anadolu Yörük kültüründe danışılan yer olarak adlandırılır. Tabi ki bu danışılan yer eski Yörük toplumlarında, danışma meclisi, sosyal alan merkezi, proje üretme, sosyalleşme, konuşma, oturma, büyüklere saygı küçüklere sevginin öğretildiği ve aynı zamanda saz, söz sanatçıları ile el zanaatkârlarının buluştuğu sanal değil sosyal bir âlemdir. Edebiyatçıdan, sanatçısına, zanaatkârına, yöneticisinden çocuğuna, erkeğinden kadınına, günün şartlarına göre her türlü danışma, danışırken eğlenme, düşünme üretme ve hayatı öğrenme okulu olarak görülebilir. Daha çok köy odaları, gençlik odaları, düğün meydanları, sağdıç evleri, ağa bahçeleri veya köy meydanlarında icra edilmektedir. Toplumda kendini yetiştirme ve olgunlaşmak için ilk harcın konduğu ve duvarlarının örüldüğü yerdir danışıklar. Saz, söz de maniler, atasözleri, atışmalar, türkü söylemeler, ağıtlar hepsi danışığın birer parçalarıdır.

Bu günkü sosyal medyayı düşündüğümüzde sanal âlemde yaşayan bir toplumu bir nebze olsun gerçek danışık alemi ile tanıştırmak, gerçek güzellikleri koymak, yarınlara geçmişini, örf ve adetlerini bilerek yetişmiş bir nesiller yetiştirmek için danışık faaliyetinin geliştirilmesini hedeflemekteyiz.

Bu çerçevede hayata geçirilen “her danışık bir okul” projesinin odaklandığı ve gerçekleştirdiği amaçlar şunlardır;

  Geçmişten gelen danışık kültürünü, çocuklar ve gençler, kurum, kuruluş, organizasyon, yönetici ve liderlerin bir araya gelerek ortak konularda doğru kararlar alabilmelerine yönelik faaliyetler yapmak.  Kamu, özel sektör, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarında halihazırda görev yapan insanların düşünme kapasiteleri yeteneklerini ve mevcut durumlarını kendilerinin teşhis etmesini sağlamak.  -Bu kişilerin mevcut durumlarını geliştirmelerine yönelik eğitimler, alanlar, tanıtımlar, etkinlikler, geziler organize etmek.  -Karar alıcıların geçmişten dersler çıkararak yeteneklerini fark edilmesini sağlamak; gelecekteki yaşantı ve iş deneyimlerine ışık tutacak vizyon kazanmalarına dönük programlar yapmak.  -Kendi tarihsel zenginlik kaynaklarını ve mevcut durumlarını ve tarihsel kaynaklarını doğru bir biçimde teşhis ve tespit etme çabalarını güçlendirerek geliştirmelerini sağlamak.  Elde edilecek verilerle kendini yetiştirme ve muhakeme dünyasını geliştirme, sosyal medya kullanımı ile geçmiş arasında köprü kurabilme.  -Toplumda sağlıklı ve güvenilir ilişkiler kurulmasını sağlama  -Kaybolmaya yüz tutmuş yazılı, görsel ve sözel eserleri gün yüzüne çıkarma  Sanatçı ve zanaatkârları eserlerini sunma imkânı verme.  Ortak payda üzerinde konuşma, paylaşma, toplumsal örf ve adetleri yaşama ve yaşatma  -Sağlıklı birey sağlıklı toplum ilkesi doğrultusunda insan ilişkilerini geliştirme ve sosyal hayatta insanlarda birlikte yaşama duygusunu geliştirme  -Kentini bilen kendini bilir teması ile kentine sahip çıkma kültürünü olgunlaştırma  -Köklere inmeden göklere yükselemezsiniz ana fikri ile şanlı tarihimizi anlama ve anlatma,  -Danışık kültür merkezini canlı müze haline getirme

Dağder Kültür merkezinde 1986 yılından itibaren Dağder öncülüğünde bu güne kadar 500 den fazla danışık yapılmıştır. Salı Danışıkları olarak adlandırılan bu faaliyetler Sade Dağder merkezde kalmamış, köy dernek merkezlerinde, köy meydanlarında, mahalle ortak kullanım alanlarında, okullarda danışık kültürü yansıtılmıştır.

Danışık yapılırken

  -Saz sözle birlikte,  -Bir konu belirlenip onun üzerinde konuşmalar,  -Şiir dinletileri  -Atışmalar  -Türkü , hikaye masal dinletileri  -Küçük oyunlar, zeka oyunları  -El sanatları ve eserlerini yapma ve sunma  -Önemli gün, bayram ve şenliklerde öncülük yapma  -Bölgesel ve yöresel halkoyunları ve diğer gösteri oyunlarını düzenlemek  Toplumsal faydaya yönelik işbirliği ortamı (Kermes – Burs vb )  Farklı kültürlerle birlikte geleceğe dair ufuk açıcı çalışmalar yapmak  Sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetici, üniversiteler ve özel sektör kuruluşlarında aktif yöneticilerine yönelik olarak; etkinlik, gezi, ziyaret ve imkanlar ölçüsünde bütüncül programlar tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. .

Faaliyet ve Aktivitelerinden Bazı Başlıklar

  Danışma kültürü  Dkm’de bakır havaları gecesi  Biz kimiz? Dağlı mı, Yörük mü, manav mı? Konulu söyleşi  Salı danışığımızda uyuşturucu ile mücadele   Dağder salı danışığında şehitlere vefa  Dağder dernekler buluşması  Öğretmenler günü Dkm’de  734. Hayme ana anma etkinlikleri  Türkü-Yarışma- Danışma  Bayramlaşma Danışığı  Dağder Salı Danışığı: Kadınlar Günü etkinliği  Eğitim Gönüllüleri

Sonuç

Şanlı tarihimizden bizlere miras olarak kalan Danışık kültürünü yaşamak ve yaşatmak en büyük hedefimizdir. Sosyal hayatın mihenk taşı olan Danışık kültürü toplumumuzun birlik ve beraberliğini sağlamada en büyük paydaşlardan biridir. Bu günkü sosyal medyanın etkisini yıllar önceden hissedip bunu hem toplumun bir çok sorununa çözüm bulma, otak değerleri yaşama ve paylaşma, birlik ve beraberliği pekiştirme, yönetici liderler ortaya çıkarma, milli ve manevi değerlere sahip çıkma ve onları koruma adına danışık kültürü bizim en büyük faaliyetimizdir. Yerelden ulusala toplumları ayakta tutan gelenek görenek ve ananelerden biri olan danışık kültürümüzün anlam ve önemini kaybetmeden yaşatılmasını istiyoruz. Bu konuda STK’lar Belediyeler, bakanlıklar ve halk ile birlikte canlı olarak yaşatılmasını istiyoruz. Dağder ’in gönüllü çalışma çerçevesinde yürüttüğü bu çalışmayı proje haline getirerek daha geniş kitlelere yayılmasını hedeflemekteyiz.

Bu çerçevede yöneticilere ve liderlere özellikle Danışık kültürü, farklılıklara saygı, danışma kültürünün geliştirilmesi, fikir dünyasının zenginleştirilmesi ve çalışma süreçlerinde destek mekanizmalarının sürece dahil edilmesi noktasında katılımcıların kazanımlar elde etmeleri için eğitimler, etkinlik ve faaliyetler gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar ve edindiğimiz tecrübelerle Danışık faaliyetinin odaklandığı çalışmalara devam edilmeli ve daha fazla bu alanda çalışma yapılmalıdır.

Bu amaçla 27 Ocak tarihinde Tayyare Kültür Merkezinde yaptığımız danışık Paneli ve akşam da Dağder Kültür Merkezinde yaptığımız etkinlik önemli bir aşama olmuştur. Dışarıda çalıp söylüyoruz başka işe yaramaz dense de evet çalıp söylüyor bununla birlikte 180 öğrenciye burs, tanıtım, etkinlik, panel ve daha nice güzellikleri yaşatıyoruz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.